Przejdź do głównej zawartości

Lubię tu być! Świętujemy Dzień Bibliotekarza i Tydzień Bibliotek 2025

 

8 maja obchodzimy w Polsce Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, święto zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich już w 1985 roku. To właśnie tego dnia rozpoczyna się coroczna ogólnopolska akcja Tydzień Bibliotek, której celem jest promocja czytelnictwa oraz ukazanie roli bibliotek w naszym życiu – nie tylko jako miejsc przechowywania książek, ale przede wszystkim przestrzeni wspierających rozwój intelektualny, społeczny i emocjonalny.


📖 Tradycja i przesłanie święta

Dzień Bibliotekarza to okazja do podziękowania tym, którzy każdego dnia służą pomocą, wiedzą i uśmiechem – bibliotekarzom. Święto to ma także na celu podniesienie świadomości społecznej na temat roli bibliotek w edukacji, kulturze i budowaniu wspólnoty. W ramach obchodów odbywają się m.in. spotkania autorskie, konkursy literackie i plastyczne, warsztaty, wieczory literackie oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.


🗓 Hasło Tygodnia Bibliotek 2025: „Biblioteka. Lubię tu być”

Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek brzmi: „Biblioteka. Lubię tu być”. Jego autorką jest Agnieszka Marcinkowska – bibliotekarka z pasją, która podkreśla, że współczesna biblioteka to nie tylko miejsce do czytania, ale również do bycia razem, wymiany myśli i wspólnego działania.

Biblioteka to dziś przestrzeń nowoczesna, otwarta i przyjazna – miejsce spotkań, relaksu, nauki, rozwoju i zabawy. Właśnie dlatego warto tu być – niezależnie od wieku.




📚 Ciekawostki o bibliotekach i bibliotekarzach

  • Najstarsza biblioteka na świecie to Biblioteka w klasztorze św. Katarzyny na Synaju – działa nieprzerwanie od VI wieku!

  • Największa biblioteka na świecie to Biblioteka Kongresu w Waszyngtonie – posiada ponad 170 milionów obiektów.

  • W Polsce działa ponad 30 000 bibliotek, w tym szkolne, publiczne, naukowe i pedagogiczne.

  • Bibliotekarze nie tylko wypożyczają książki – często są ekspertami w wyszukiwaniu informacji, prowadzą zajęcia z edukacji medialnej, organizują wystawy, gry terenowe i działania promujące kulturę.

  • W krajach skandynawskich bibliotekarze często pełnią rolę... doradców społecznych – uczą seniorów korzystania z internetu, wspierają osoby wykluczone i organizują działania integracyjne.


👩‍🏫 Bibliotekarze szkolni – cisi bohaterowie edukacji

Bibliotekarze szkolni to osoby o wielu talentach. Są nie tylko strażnikami księgozbioru, ale i:

  • organizatorami konkursów czytelniczych i różnych akcji,

  • przewodnikami po literackim świecie, którzy potrafią dobrać książkę do każdego ucznia,

  • wsparciem dla nauczycieli i uczniów – pomagają w projektach, prezentacjach, referatach,

  • promotorami nowoczesnych technologii i metod nauczania.

Dzięki nim szkolna biblioteka to nie tylko magazyn książek, ale żywe centrum życia szkoły.


📝 Podsumowanie

Tydzień Bibliotek i Dzień Bibliotekarza to nie tylko święto książek, ale przede wszystkim ludzi, którzy z pasją pomagają nam je odkrywać. Bibliotekarze – cisi przewodnicy po świecie literatury i wiedzy – każdego dnia tworzą przestrzeń, w której możemy rozwijać się, inspirować i odpoczywać. Tegoroczne hasło „Biblioteka. Lubię tu być” doskonale oddaje atmosferę, jaką bibliotekarze budują wokół siebie – życzliwość, otwartość i gotowość do pomocy.

Niech ten tydzień będzie dla nas wszystkich okazją do odwiedzenia biblioteki, rozmowy z bibliotekarzem, wypożyczenia nowej książki czy po prostu chwili spokoju wśród regałów. Bo biblioteka to miejsce, do którego naprawdę warto wracać – nie tylko od święta.


🎬 Zobacz, czym naprawdę jest biblioteka – film „Bibliotekarz – jest dla Ciebie!” Źródło: Lustro Biblioteki

Z okazji Tygodnia Bibliotek zachęcamy także do obejrzenia krótkiego filmu przygotowanego przez Lustro Biblioteki pt. „Bibliotekarz – jest dla Ciebie!”.

To inspirujący materiał, który w przystępny sposób pokazuje, jak ważną rolę odgrywa biblioteka i jak wiele może dać każdemu z nas – niezależnie od wieku, zainteresowań czy etapu życia. Film ukazuje bibliotekarzy jako ludzi z misją, pasją i ogromnym zaangażowaniem w budowanie przestrzeni otwartej, przyjaznej i wspierającej rozwój.

Niech ten film stanie się dodatkową inspiracją do odwiedzenia biblioteki – może odkryjesz ją na nowo?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Godziny otwarcia Biblioteki Szkolnej

Biblioteka szkolna jest czynna  od poniedziałku do piątku  w godzinach 8:00-16:00.  Zachęcamy do korzystania  z bogatego księgozbioru biblioteki. Uczniowie mogą na miejscu skorzystać nie tylko z wypożyczalni książek, ale również z czytelni. W zbiorach bibliotecznych znajdują się lektury, literatura piękna, nowości wydawnicze oraz literatura z dziedzin: historii, geografii, biologii, pedagogiki, metodyki nauczania, materiały do nauki języków obcych, czasopisma. Biblioteka dysponuje także działem zbiorów audiowizualnych, w którym znajdują się ekranizacje lektur szkolnych, filmy edukacyjne oraz audiobooki.  e-mail:  biblioteka.zsdt@gmail.com Nasza Biblioteka Szkolna - prezentacja

Biblioteka Szkolna ogłasza konkurs o Patronie Szkoły!

  Z okazji zbliżającej się 104. rocznicy urodzin Patrona Szkoły oraz w związku z obchodami 100-rocznicy Szkolnictwa Zawodowego w Dąbrowie Tarnowskiej Biblioteka Szkolna organizuje konkurs wiedzy pt.: „Życie i twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”. CELE KONKURSU: - popularyzacja twórczości i biografii Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, - pogłębianie wiedzy historycznej i rozwijanie zainteresowań uczniów historią Polski i jej stolicy - Warszawy, - propagowanie postaw patriotycznych, - uczczenie stuletniej tradycji kształcenia zawodowego. ZASADY KONKURSU: 1. Uczestników konkursu obowiązuje znajomość biografii i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. 2. Wiadomości o poecie można znaleźć: - w książce „Nasza szkoła, nasze dzieje…” p. Bożeny Nadolskiej-Walus, - w Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Kamil_Baczy%C5%84ski , - na stronie Culture.pl https://culture.pl/pl/tworca/krzysztof-kamil-baczynski . 3. Ponadto prosimy o zapoznanie s...

Startujemy z CZYTAJ PL 2024!

  Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w kraju, a być może także i na świecie. Już od dziesięciu lat czytelnicy biją kolejne rekordy popularności udowadniając, że akcja Czytaj PL jest jednym z najważniejszych wydarzeń wspierających kulturę w Polsce. Jak co roku do akcji włącza się także nasza Biblioteka Szkolna. W zeszłorocznej edycji Czytaj PL wzięło udział ponad 60 000 osób, które wypożyczyły ponad książkowe bestsellery prawie 170 000 razy. Nigdy dotąd Polacy nie czytali tak dużo i tak chętnie! Nie ma zatem wątpliwości, że poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko. Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery. Tegoroczna lista lektur jest niezwykle bogata, a formuła akcji uproszczona. 18 starannie w...