Przejdź do głównej zawartości

Urszula Kozioł laureatką nagrody Nike 2024. "Ona jest swoim własnym uniwersum języka"

Urszula Kozioł otrzymała literacką nagrodę Nike 2024. Kapituła wyróżniła 93-letnią poetkę za tom wierszy "Raptularz", poruszających temat odchodzenia, straty ukochanej osoby i starości. - Ona jest kimś, kto potrafi cały czas słuchać siebie, ale w swoim języku stworzyć miejsce gościnne dla nas - mówił przewodniczący jury Krzysztof Siwczyk.

Nagroda Literacka Nike to jedno z najważniejszych wyróżnień w Polsce. Przyznawana jest corocznie, od 1997 roku. W tym roku otrzymała ją poetka Urszula Kozioł za swój ostatni tom pt. "Raptularz" (2023). "Poetka ma pełną świadomość, że język nie jest medium obiektywnych i twardych sądów. To raczej wehikuł znaczeń wątpliwych i przypadkowych" - powiedział w laudacji Krzysztof Siwczyk, przewodniczący jury nagrody.

Poetyckie uniwersum Urszuli Kozioł
Przewodniczący podkreślił w rozmowie, że nie jest to nagroda za całokształt. - Urszula Kozioł to ktoś, kto jest bardzo intensywnie obecny w polskiej kulturze już od wielu dekad. Ona pokoleniowo nie jest już zapośredniczona w nikim, ponieważ jest niewielu jej rówieśników, którzy tak aktywnie piszą. Jest sama sobie sterem i okrętem, swoim własnym uniwersum języka - wyjaśniał Krzysztof Siwczyk.

"Dzielimy się tym, co stwarza dobro"
Urszula Kozioł to znakomita poetka, prozaiczka, felietonistka oraz autorka utworów dramatycznych, urodzona w 1931 roku w Rakówce pod Biłgorajem, na Lubelszczyźnie. W "Raptularzu" pisze o starości i pustce, w której zanurzyła się po śmierci męża. W tomie zawarła także refleksje na temat odchodzenia pamięci. Laureatka, dziękując za nagrodę, mówiła, że poeci "dzielą się swoim słowem".

- Dzielimy się tym, co stwarza dobro. Tym, co daje nam ciszę, że nagle się przyłapiemy, kiedy to czytamy, że to jest nam potrzebne. Że nie musimy cały czas gadać, że trzeba się czasem zamyślić i pozwolić, by to "ciche" zamieszkało w nas.

Urszula Kozioł, poetka z Wrocławia, laureatka wielu nagród
Urszula Kozioł debiutowała jako poetka w 1954 roku. W dorobku ma również dramaty, sztuki dla dzieci, felietony i słuchowiska. Wydała m.in. „Gumowe klocki” (1957), „W rytmie korzeni” (1963), „W rytmie słońca” (1974), „Żalnik” (1989), „Supliki” (2005), „Przelotem” (2007), „Horrendum” (2010), „Klangor” (2014) i „Ucieczki” (2016). Jest laureatką wielu nagród, m.in. Nagrody im. Kościelskich (1969), PEN Clubu (1998). Głównej Śląskiej Nagrody Kulturalnej Kraju Dolnej Saksonii (Hanower 1998), Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2011). W roku 2003 otrzymała doktorat honorowy Uniwersytetu Wrocławskiego. Mieszka we Wrocławiu. Jej wiersze były tłumaczone m.in. na angielski, niemiecki, włoski, francuski, rosyjski, serbski, hiszpański, niderlandzki.

Do Literackiej Nagrody Nike była nominowana już kilkakrotnie wcześniej - 2006 roku za książkę „Supliki”, w 2008 roku – za tom „Przelotem”, w 2015 – za „Klangor”, w 2017 roku – za „Ucieczki”. Tegoroczna laureatka otrzymała 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły.


Refleksje Urszuli Kozioł
Krzysztof Siwczyk zwrócił uwagę, że "Raptularz" to jest "coś, co raptownie łapie każdy zapis", zaś sama poetka nie tylko zapisuje w nim swoje refleksje, ale pozostawia miejsce dla czytelnika i jego interpretacji.

- Ona w swoim języku tworzy gościnne miejsce dla nas - ludzi, którzy nie są jeszcze tak daleko w czasie jak ona. To jest ktoś, kto liznął "drugiej strony", wrócił stamtąd w całkiem dobrej formie i daje tego świadectwo - mówił juror.

Nagroda Czytelników za wspomnienia
Podczas gali wręczona została także Nike Czytelników. Otrzymał ją Michał Witkowski za książkę "Wiara. Autobiografia", w której wspomina pierwszych 15 lat swojego życia.

Wcześniejsi zwycięzcy Nagrody Literackiej Nike
Nagroda przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę roku poprzedniego. W konkursie mogą brać udział wszystkie gatunki literackie – poezja, dramat, proza, humanistyka o wybitnych wartościach literackich.

Po raz pierwszy wyróżnienie przyznano w 1997 roku Wiesławowi Myśliwskiemu za „Widnokrąg”. Do nagrodzonych książek należą także m.in. „Piesek przydrożny” Czesława Miłosza (1998), „Chirurgiczna precyzja” Stanisława Barańczaka (1999), „Matka odchodzi” Tadeusza Różewicza (2000), „Pod Mocnym Aniołem” Jerzego Pilcha (2001), „Gnój” Wojciecha Kuczoka (2004), „Jadąc do Babadag” Andrzeja Stasiuka (2005), „Paw królowej” Doroty Masłowskiej (2006), „Traktat o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego (2007), „Bieguni” Olgi Tokarczuk (2008), „Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach” Tadeusza Słobodzianka (2010), „Ciemno, prawie noc” Joanny Bator (2013), „Zajeździmy kobyłę historii” Karola Modzelewskiego (2014), „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk (2015), „Nie ma” Mariusza Szczygła (2019), „Ten się śmieje, kto ma zęby” Zyty Rudzkiej (2023).

Wybrane wiersze Urszuli Kozioł






[Źródło: https://www.rp.pl/literatura/art41254881-urszula-koziol-laureatka-nagrody-literackiej-nike-2024, https://www.polskieradio.pl/8/404/Artykul/3432723,urszula-koziol-laureatka-nagrody-nike-2024-ona-jest-swoim-wlasnym-uniwersum-jezyka].

Wywiad z Urszulą Kozioł, listopad 2012

opracowanie:
Biblioteka Szkolna
mgr Małgorzata Zielińska
mgr Agata Hajdas


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Godziny otwarcia Biblioteki Szkolnej

Biblioteka szkolna jest czynna  od poniedziałku do piątku  w godzinach 8:00-16:00.  Zachęcamy do korzystania  z bogatego księgozbioru biblioteki. Uczniowie mogą na miejscu skorzystać nie tylko z wypożyczalni książek, ale również z czytelni. W zbiorach bibliotecznych znajdują się lektury, literatura piękna, nowości wydawnicze oraz literatura z dziedzin: historii, geografii, biologii, pedagogiki, metodyki nauczania, materiały do nauki języków obcych, czasopisma. Biblioteka dysponuje także działem zbiorów audiowizualnych, w którym znajdują się ekranizacje lektur szkolnych, filmy edukacyjne oraz audiobooki.  e-mail:  biblioteka.zsdt@gmail.com Nasza Biblioteka Szkolna - prezentacja

Biblioteka Szkolna ogłasza konkurs o Patronie Szkoły!

  Z okazji zbliżającej się 104. rocznicy urodzin Patrona Szkoły oraz w związku z obchodami 100-rocznicy Szkolnictwa Zawodowego w Dąbrowie Tarnowskiej Biblioteka Szkolna organizuje konkurs wiedzy pt.: „Życie i twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”. CELE KONKURSU: - popularyzacja twórczości i biografii Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, - pogłębianie wiedzy historycznej i rozwijanie zainteresowań uczniów historią Polski i jej stolicy - Warszawy, - propagowanie postaw patriotycznych, - uczczenie stuletniej tradycji kształcenia zawodowego. ZASADY KONKURSU: 1. Uczestników konkursu obowiązuje znajomość biografii i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. 2. Wiadomości o poecie można znaleźć: - w książce „Nasza szkoła, nasze dzieje…” p. Bożeny Nadolskiej-Walus, - w Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Kamil_Baczy%C5%84ski , - na stronie Culture.pl https://culture.pl/pl/tworca/krzysztof-kamil-baczynski . 3. Ponadto prosimy o zapoznanie s...

Startujemy z CZYTAJ PL 2024!

  Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w kraju, a być może także i na świecie. Już od dziesięciu lat czytelnicy biją kolejne rekordy popularności udowadniając, że akcja Czytaj PL jest jednym z najważniejszych wydarzeń wspierających kulturę w Polsce. Jak co roku do akcji włącza się także nasza Biblioteka Szkolna. W zeszłorocznej edycji Czytaj PL wzięło udział ponad 60 000 osób, które wypożyczyły ponad książkowe bestsellery prawie 170 000 razy. Nigdy dotąd Polacy nie czytali tak dużo i tak chętnie! Nie ma zatem wątpliwości, że poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko. Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery. Tegoroczna lista lektur jest niezwykle bogata, a formuła akcji uproszczona. 18 starannie w...