Przejdź do głównej zawartości

200. rocznica urodzin Zygmunta Miłkowskiego – Patrona Roku 2024

 

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dwusetną rocznicę urodzin Zygmunta Miłkowskiego – Jeża, żołnierza i pisarza, wytrwałego działacza niepodległościowego, twórcy idei obrony czynnej i skarbu narodowego, ustanawia rok 2024 Rokiem Zygmunta Miłkowskiego – głosi uchwała przyjęta przez Sejm.

Zygmunt Fortunat Miłkowski, pułkownik Powstania Styczniowego, polityk, pisarz i publicysta, znany pod pseudonimem Teodor Tomasz Jeż, urodził się 23 marca 1824 roku w Saraceji na Podolu, w rodzinie oficera napoleońskiego. Ukończył liceum w Odessie, a następnie studiował w Kijowie, organizując tam konspirację niepodległościową.

Po wybuchu Wiosny Ludów przedostał się na Węgry i uczestniczył w walkach powstańczych w Legionie Polskim gen. Józefa Wysockiego. Następnie przez Turcję dotarł na Zachód, ale niebawem jako emisariusz Towarzystwa Demokratycznego Polskiego działał w Kijowie. Po dekonspiracji uciekł do Mołdawii i był przez wiele lat emisariuszem na terenie Bałkanów. Stworzył tam ośrodek pośredniczący między uchodźstwem polskim w Paryżu, a konspiracją na Ukrainie.

W 1862 roku Miłkowski mianowany został naczelnikiem wojskowym na Ruś przyszłego powstania, a po wybuchu walk naczelnikiem na Podolu. Ze zorganizowanym w Turcji oddziałem przedzierał się na Ukrainę, pobił zagradzający drogę oddział rumuński pod Kostangalią, jednak nie chciał dalej walczyć z Rumunami i złożył broń. Razem z nim walczył major Józef Jagmin - bohater 5 wojen, opisywany przez niego wielokrotnie.

Po upadku Powstania Styczniowego Miłkowski działał w Zjednoczeniu Emigracji Polskiej i wydawał paryskie pismo „Niepodległość”. Wreszcie w 1872 roku osiadł w Szwajcarii, w Lozannie. Kilkukrotnie przyjeżdżał do Lwowa. Działał w Związku Wychodźstwa Polskiego i radzie zarządzającej Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu, którego był kontrolerem aż do 1912 roku.

Uchwała przypomina, że w 1887 roku Miłkowski opublikował swój najważniejszy tekst polityczny „Rzecz o obronie czynnej i o skarbie narodowym”, w którym poddał ostrej krytyce obronę bierną i politykę ugody z zaborcami, która ułatwiała im wynarodowianie Polaków. Postulował powrót do obrony czynnej i przygotowywanie się do walki zbrojnej w sprzyjającej sytuacji międzynarodowej, a także gromadzenie środków potrzebnych do przyszłej walki – Skarbu Narodowego.

Razem z Ludwikiem Michalskim Miłkowski założył w 1887 roku w Zurychu tajną organizację Ligę Polską. Jej program zakładał odbudowanie Polski jako demokratycznej republiki i współpracę z innymi narodami zamieszkującymi dawną Rzeczpospolitą. "Po przejęciu władzy w Lidze przez działających w kraju narodowych demokratów - Dmowskiego, Balickiego i Popławskiego oraz przekształceniu jej w Ligę Narodową, podporządkował się temu, a przez lata wspierał ze środków skarbu narodowego. Odciął się od Ligi Narodowej i zerwał jej finansowanie, gdy od 1908 roku współpracowała ona z Rosją. Ruch strzelecki Józefa Piłsudskiego poparł dopiero w 1914 roku, a nadzieje na niepodległość widział we współpracy z państwami Zachodu" - wskazano w uchwale.

Jednocześnie Miłkowski, pod pseudonimem literackim Teodor Tomasz Jeż był jednym z najpłodniejszych, obok Józefa Ignacego Kraszewskiego, pisarzy polskich. Był autorem 80 powieści, w których opisywał życie Polaków i Ukraińców na terenie Rusi, XIX-wieczne wojny i powstania narodowe, dokumentował etnografię epoki oraz relacje etniczne i społeczne szlachty i chłopów, sagi rodzinne, a także był twórcą obszernej publicystyki społeczno-politycznej. Zygmunt Miłkowski zmarł 11 stycznia 1915 roku w Lozannie.

Na gruncie utworzonej przez niego Ligi Polskiej rozpoczęli działalność narodowi demokraci Dmowskiego, do jego koncepcji nawiązywał tajny Związek Walki Czynnej założony przez Sosnkowskiego i Kukiela oraz Polski Skarb Wojskowy powołany przez Piłsudskiego.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dwusetną rocznicę urodzin Zygmunta Miłkowskiego – Jeża, żołnierza i pisarza, wytrwałego działacza niepodległościowego, twórcy idei obrony czynnej i skarbu narodowego, ustanawia rok 2024 Rokiem Zygmunta Miłkowskiego" - głosi tekst uchwały przyjętej przez Sejm.

[Źródło: https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/poslowie-za-ustanowieniem-roku-2024-rokiem-zygmunta-milkowskiego].opracowanie:
Biblioteka Szkolna
mgr Małgorzata Zielińska
mgr Agata Hajdas


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym!

  Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej ogłasza konkurs fotograficzny „Przyłapani na czytaniu”. Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów szkoły. Tematem ocenianych fotografii jest czytanie, a dokładniej osoba „przyłapana” na czytaniu. Na zdjęciu należy uchwycić osoby czytające książki w różnych miejscach i sytuacjach (siebie, rodzeństwo, rodziców lub znajomych). Fotografie należy przesłać w wersji elektronicznej (w plikach jpg lub png) na adres: biblioteka.zsdt@gmail.com.   W e-mailu należy wpisać swoje imię i nazwisko, klasę oraz tytuł pracy.  Dodatkowo należy dołączyć oświadczenia dot. wykorzystania i przetwarzania wizerunku - Załącznik nr 1 do Regulaminu. Termin nadsyłania prac: do  27 października 2023 roku. Zdjęcia konkursowe zostaną udostępnione na profilu Facebook ZS Baczyński Dąbrowa Tarnowska, gdzie będzie można głosować poprzez polubienie. Spośród fotografii z największą liczb

Polecamy nowości książkowe zakupione w ramach NPRCz 2.0!

  Biblioteka Szkolna zakupiła książki w ramach dotacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” Priorytet 3. Dzięki uzyskanym środkom finansowym nasze zbiory powiększyły się o 426 pozycji. Zakupiliśmy nowości wydawnicze z zakresu psychologii, rozwoju osobistego, literaturę młodzieżową, literaturę obyczajową, kryminały, fantastykę, książki historyczne oraz uzupełniliśmy lektury szkolne. Poniżej znajduje się pełna lista zakupionych książek. Zachęcamy nauczycieli, rodziców i uczniów do wypożyczania naszych nowych zbiorów! Psychologiczne, motywacja, rozwój osobisty Bątkiewicz-Brożek Joanna "Moja misja trwa. Jezu, Ty się tym zajmij! Część 2 Carnegie Dale "Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi" Clear James "Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty" DeMarco MJ "Unscripted: Życie, wolność, przedsiębiorczość" Goggins David "Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu" G

Czytaliśmy "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

  Dnia 29 września 2023 roku obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką tego wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży, Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r.  Najważniejszymi odbiorcami tej akcji są dzieci i młodzież, ponieważ czytanie na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo oraz pobudza wyobraźnię. Z tej okazji w Zespole Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, w nawiązaniu do Narodowego Czytania, zorganizowano spotkanie, podczas którego czytaliśmy "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.  Powieść powstała 23 lata po powstaniu styczniowym, ale jej przesłanie jest aktualne do dzisiaj. Autorka podkreśla, że każdy naród ma prawo do wolności, suwerenności i tożsamości.  Do głośnego czytania tego dzieła zostali zaangażowani przedstawiciele Dyrekcji, Grona Pedagogicznego, Nauczycieli w stanie spoczynku i uczniów, reprezentujących społeczność n