Przejdź do głównej zawartości

Czytaliśmy "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

 

Dnia 29 września 2023 roku obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką tego wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży, Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r.  Najważniejszymi odbiorcami tej akcji są dzieci i młodzież, ponieważ czytanie na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo oraz pobudza wyobraźnię.

Z tej okazji w Zespole Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, w nawiązaniu do Narodowego Czytania, zorganizowano spotkanie, podczas którego czytaliśmy "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. 

Powieść powstała 23 lata po powstaniu styczniowym, ale jej przesłanie jest aktualne do dzisiaj. Autorka podkreśla, że każdy naród ma prawo do wolności, suwerenności i tożsamości. 

Do głośnego czytania tego dzieła zostali zaangażowani przedstawiciele Dyrekcji, Grona Pedagogicznego, Nauczycieli w stanie spoczynku i uczniów, reprezentujących społeczność naszej szkoły.

Młodzież klas V TIP, V TŻP, V TLP, II TH, II LO, II TEH, II TL  przygotowała inscenizację fragmentów utworu.

Partie dialogowe zaprezentowali:

Benedykt Korczyński - Bartosz Michalczyk kl. V TIP

Witold Korczyński - Dawid Krawczyk kl. V TIP

Jan Bohatyrowicz - Andrzej Michalczyk kl. V TIP

Teofil Różyc - Radosław Ryba kl. V TIP

Bolesław Kirło - Adrian Filipski kl. V TIP

Maria Kirłowa - Kinga Jaje kl. V TLP

Justyna Orzelska - Angelika Kowal kl. II TH

Sąsiadka Korczyńskich - Julia Piasecka kl. II TL

Teresa Plińska, Starzyńska - Amelia Piekielniak kl. II TL

Klotylda Korczyńska - Aleksandra Kozioł kl. V TŻP

Marta Korczyńska - Gabriela Twardzik kl. V TŻP

Andrzejowa Korczyńska - Aleksandra Smolik kl. II LO

Emilia Korczyńska - Oliwia Koziara kl. II LO

Zygmunt Korczyński - Aleksander Boryczka kl. II LO

Anzelm Bohatyrowicz - Bartosz Małek kl. II TEH

W rolę narratorów poszczególnych części wcielili się Pan Wicedyrektor mgr inż. Adrian Janas, pan dr Andrzej Skowron, pani mgr Elżbieta Czosnyka, pani mgr Jolanta Świerczek-Stelmach oraz pani mgr inż. Maria Skowron.

Zgromadzona publiczność mogła słuchać czytania lektury, oglądać prezentację multimedialną wyświetlaną na ekranach projekcyjnych oraz podziwiać wystawę poświęconą dziełom autorki. 

Wydarzenie kulturalne promujące czytelnictwo zostało zorganizowane przez panią mgr Monikę Dojkę, panią mgr Bożenę Nadolską-Walus i panią mgr Agatę Hajdas.

W spotkaniu uczestniczyli Pan Dyrektor Robert Pantera, Pani Wicedyrektor Urszula Banaś, pan Wicedyrektor Adrian Janas, nauczyciele, zaproszeni goście oraz młodzież z klas II A, III LO, III TI i III TŻH.

Pan profesor Andrzej Skowron w roli narratora



Angelika Kowal z kl. II TH w roli Justyny Orzelskiej

oraz Andrzej Michalczyk z kl. V TIP 

w roli Janka Bohatyrowicza


Prezentacja multimedialna


Zdjęcia




















Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Godziny otwarcia Biblioteki Szkolnej

Biblioteka szkolna jest czynna  od poniedziałku do piątku  w godzinach 8:00-16:00.  Zachęcamy do korzystania  z bogatego księgozbioru biblioteki. Uczniowie mogą na miejscu skorzystać nie tylko z wypożyczalni książek, ale również z czytelni. W zbiorach bibliotecznych znajdują się lektury, literatura piękna, nowości wydawnicze oraz literatura z dziedzin: historii, geografii, biologii, pedagogiki, metodyki nauczania, materiały do nauki języków obcych, czasopisma. Biblioteka dysponuje także działem zbiorów audiowizualnych, w którym znajdują się ekranizacje lektur szkolnych, filmy edukacyjne oraz audiobooki.  e-mail:  biblioteka.zsdt@gmail.com Nasza Biblioteka Szkolna - prezentacja

Biblioteka Szkolna ogłasza konkurs o Patronie Szkoły!

  Z okazji zbliżającej się 104. rocznicy urodzin Patrona Szkoły oraz w związku z obchodami 100-rocznicy Szkolnictwa Zawodowego w Dąbrowie Tarnowskiej Biblioteka Szkolna organizuje konkurs wiedzy pt.: „Życie i twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”. CELE KONKURSU: - popularyzacja twórczości i biografii Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, - pogłębianie wiedzy historycznej i rozwijanie zainteresowań uczniów historią Polski i jej stolicy - Warszawy, - propagowanie postaw patriotycznych, - uczczenie stuletniej tradycji kształcenia zawodowego. ZASADY KONKURSU: 1. Uczestników konkursu obowiązuje znajomość biografii i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. 2. Wiadomości o poecie można znaleźć: - w książce „Nasza szkoła, nasze dzieje…” p. Bożeny Nadolskiej-Walus, - w Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Kamil_Baczy%C5%84ski , - na stronie Culture.pl https://culture.pl/pl/tworca/krzysztof-kamil-baczynski . 3. Ponadto prosimy o zapoznanie s...

Startujemy z CZYTAJ PL 2024!

  Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w kraju, a być może także i na świecie. Już od dziesięciu lat czytelnicy biją kolejne rekordy popularności udowadniając, że akcja Czytaj PL jest jednym z najważniejszych wydarzeń wspierających kulturę w Polsce. Jak co roku do akcji włącza się także nasza Biblioteka Szkolna. W zeszłorocznej edycji Czytaj PL wzięło udział ponad 60 000 osób, które wypożyczyły ponad książkowe bestsellery prawie 170 000 razy. Nigdy dotąd Polacy nie czytali tak dużo i tak chętnie! Nie ma zatem wątpliwości, że poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko. Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery. Tegoroczna lista lektur jest niezwykle bogata, a formuła akcji uproszczona. 18 starannie w...