Przejdź do głównej zawartości

Prelekcja dla Rodziców na temat wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży

 

W dniu 14 września 2023 r. w ramach spotkania wywiadowczego odbyła się prelekcja dla rodziców pt. „Dlaczego warto czytać książki? Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży”, którą wygłosiła mgr Agata Hajdas - nauczyciel bibliotekarz w Bibliotece Szkolnej Zespołu Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej. Wykład wzbogaciła ciekawa prezentacja multimedialna.


Drodzy Rodzice!

Miło mi poinformować, że nasza szkoła przystąpiła do realizacji ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0”. Głównym celem programu jest podniesienie poziomu aktywności czytelniczej uczniów oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.

Po co nam czytanie? Bez umiejętności czytania nie jest możliwe funkcjonowanie we współczesnym świecie. Dzięki niemu człowiek zdobywa i uzupełnia wiadomości. Czytanie i pisanie należą do podstawowych warunków koniecznych do bycia aktywnym członkiem społeczeństwa. Czytanie i pisanie są także umiejętnościami nieodzownymi do korzystania z nowych systemów komunikacyjnych.

Podstawowa umiejętność współczesnego człowieka tzw. kompetencje kluczowe to umiejętność uczenia się przez całe życie.

Zatem chcę Państwa dziś przekonać, że czytanie jest bardzo ważne! Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży jest jednym z najważniejszych zadań edukacyjnych szkoły i domu.

Warto zwrócić uwagę, że w dzisiejszych czasach książka nie ma łatwego życia.

Musi konkurować z telewizją, Internetem, grami komputerowymi, mediami społecznościowymi... Mimo to czytanie książek nadal ma szerokie grono zwolenników - przecież czytanie ma tyle zalet!

Lista korzyści płynących z czytania książek jest bardzo długa. Wszystkie badania pokazują związki pomiędzy czytaniem a pozycją zawodową i materialną, otwartością, zadowoleniem z życia i innowacyjnością, która jest tak ważna we współczesnym świecie. Regularna lektura ma istotne znaczenie zarówno dla efektów nauczania, jak i wychowania.

Zatem co daje nam czytanie? Dlaczego warto czytać książki?

Czytanie m.in. pomaga odnieść sukces w szkole:

  • czytanie rozwija myślenie, język i słownictwo - czytając uczymy się poprawnej ortografii, gramatyki, interpunkcji, kształtujemy własny styl pisania;
  • poszerza naszą wiedzę o innych krajach, historii, przyrodzie, o wszystkim, co nas interesuje – czyli im więcej czytamy = tym więcej wiemy;
  • poprawia pamięć, skupienie i koncentrację - podczas czytania książek w mózgu tworzą się nowe synapsy, a te istniejące się wzmacniają. Dzięki czytaniu nasza pamięć pozostaje w dobrej kondycji i zaczyna sprawniej pracować;
  • wzbogaca słownictwo - podczas czytania książek napotykamy nowe słowa. W ten sposób rozwijamy swoje zdolności językowe.

Oprócz tego , że czytanie pomaga osiągnąć sukces w szkole, pomaga także osiągnąć sukces w życiu.

  • pozwala na samokształcenie po skończeniu szkoły;
  • redukuje stres - według badań czytanie książek redukuje poziom stresu najskuteczniej ze wszystkich czynności - bardziej niż słuchanie muzyki czy pójście na spacer;
  • rozwija inteligencję i pewność siebie;
  • kształtuje osobowość - pozwala czytelnikowi na bycie ze sobą, poznanie swoich myśli, uczuć i tożsamości. Książka jest dla nastolatka źródłem wzorców osobowych oraz postaw życiowych;
  • stymuluje mózg - warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. Badania wykazały, iż mole książkowe mają 2,5 raza mniejszą szansę na rozwój choroby Alzheimera, czytanie spowalnia także starczą demencję.

Ciekawostka - Co łączy tzw. ludzi sukcesu – wpływowych, sławnych, kreatywnych? Studiując ich biografie, znaleźć można kilka recept na sukces: ciężką pracę, upór, talent, trochę szczęścia.

Jednak niezależnie, czy mowa o najbogatszych ludziach świata, sławnych artystach, sportowcach, właścicielach największych firm czy wynalazcach, większość z nich ma jedną wspólną cechę: czytają dużo książek.

Warto podkreślić, że czytanie jest świetną zabawą!

Książki mogą nam zaoferować świetną zabawę, ale także różnego rodzaju emocje – od strachu po wzruszenie.

Podróż w świat wyobraźni daje wytchnienie i tak potrzebną współczesnej młodzieży ciszę, zwłaszcza po zbyt długim oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze.

I teraz najważniejsze pytanie - jak zachęcić młodzież do czytania? Przede wszystkim:

- nie zmuszajmy,

- dobierzmy odpowiednią tematykę, pod kątem zainteresowań,

- inspirujmy się filmami i serialami, które aktualnie są popularne, a są ekranizacjami książek,

- nie oczekujmy zbyt wiele,

- nie traktujmy czytania jako kary,

- nie narzucajmy książek z naszej młodości,

- budujmy przyjemne skojarzenia wiążące się z czytaniem.

Podsumowując - czytanie książek ma wiele zalet. Pamiętajmy - nie rodzimy się z potrzebą czytania - tą potrzebę się nabywa. Dzieci i młodzież, którym od najmłodszych lat zaszczepimy miłość do książek będą czytać w przyszłości.


opracowanie:
mgr Agata Hajdas
Biblioteka Szkolna


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Godziny otwarcia Biblioteki Szkolnej

Biblioteka szkolna jest czynna  od poniedziałku do piątku  w godzinach 8:00-16:00.  Zachęcamy do korzystania  z bogatego księgozbioru biblioteki. Uczniowie mogą na miejscu skorzystać nie tylko z wypożyczalni książek, ale również z czytelni. W zbiorach bibliotecznych znajdują się lektury, literatura piękna, nowości wydawnicze oraz literatura z dziedzin: historii, geografii, biologii, pedagogiki, metodyki nauczania, materiały do nauki języków obcych, czasopisma. Biblioteka dysponuje także działem zbiorów audiowizualnych, w którym znajdują się ekranizacje lektur szkolnych, filmy edukacyjne oraz audiobooki.  e-mail:  biblioteka.zsdt@gmail.com Nasza Biblioteka Szkolna - prezentacja

Biblioteka Szkolna ogłasza konkurs o Patronie Szkoły!

  Z okazji zbliżającej się 104. rocznicy urodzin Patrona Szkoły oraz w związku z obchodami 100-rocznicy Szkolnictwa Zawodowego w Dąbrowie Tarnowskiej Biblioteka Szkolna organizuje konkurs wiedzy pt.: „Życie i twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”. CELE KONKURSU: - popularyzacja twórczości i biografii Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, - pogłębianie wiedzy historycznej i rozwijanie zainteresowań uczniów historią Polski i jej stolicy - Warszawy, - propagowanie postaw patriotycznych, - uczczenie stuletniej tradycji kształcenia zawodowego. ZASADY KONKURSU: 1. Uczestników konkursu obowiązuje znajomość biografii i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. 2. Wiadomości o poecie można znaleźć: - w książce „Nasza szkoła, nasze dzieje…” p. Bożeny Nadolskiej-Walus, - w Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Kamil_Baczy%C5%84ski , - na stronie Culture.pl https://culture.pl/pl/tworca/krzysztof-kamil-baczynski . 3. Ponadto prosimy o zapoznanie s...

Startujemy z CZYTAJ PL 2024!

  Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w kraju, a być może także i na świecie. Już od dziesięciu lat czytelnicy biją kolejne rekordy popularności udowadniając, że akcja Czytaj PL jest jednym z najważniejszych wydarzeń wspierających kulturę w Polsce. Jak co roku do akcji włącza się także nasza Biblioteka Szkolna. W zeszłorocznej edycji Czytaj PL wzięło udział ponad 60 000 osób, które wypożyczyły ponad książkowe bestsellery prawie 170 000 razy. Nigdy dotąd Polacy nie czytali tak dużo i tak chętnie! Nie ma zatem wątpliwości, że poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko. Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery. Tegoroczna lista lektur jest niezwykle bogata, a formuła akcji uproszczona. 18 starannie w...