Przejdź do głównej zawartości

Prelekcja dla Rodziców na temat wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży

 

W dniu 14 września 2023 r. w ramach spotkania wywiadowczego odbyła się prelekcja dla rodziców pt. „Dlaczego warto czytać książki? Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży”, którą wygłosiła mgr Agata Hajdas - nauczyciel bibliotekarz w Bibliotece Szkolnej Zespołu Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej. Wykład wzbogaciła ciekawa prezentacja multimedialna.


Drodzy Rodzice!

Miło mi poinformować, że nasza szkoła przystąpiła do realizacji ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0”. Głównym celem programu jest podniesienie poziomu aktywności czytelniczej uczniów oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.

Po co nam czytanie? Bez umiejętności czytania nie jest możliwe funkcjonowanie we współczesnym świecie. Dzięki niemu człowiek zdobywa i uzupełnia wiadomości. Czytanie i pisanie należą do podstawowych warunków koniecznych do bycia aktywnym członkiem społeczeństwa. Czytanie i pisanie są także umiejętnościami nieodzownymi do korzystania z nowych systemów komunikacyjnych.

Podstawowa umiejętność współczesnego człowieka tzw. kompetencje kluczowe to umiejętność uczenia się przez całe życie.

Zatem chcę Państwa dziś przekonać, że czytanie jest bardzo ważne! Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży jest jednym z najważniejszych zadań edukacyjnych szkoły i domu.

Warto zwrócić uwagę, że w dzisiejszych czasach książka nie ma łatwego życia.

Musi konkurować z telewizją, Internetem, grami komputerowymi, mediami społecznościowymi... Mimo to czytanie książek nadal ma szerokie grono zwolenników - przecież czytanie ma tyle zalet!

Lista korzyści płynących z czytania książek jest bardzo długa. Wszystkie badania pokazują związki pomiędzy czytaniem a pozycją zawodową i materialną, otwartością, zadowoleniem z życia i innowacyjnością, która jest tak ważna we współczesnym świecie. Regularna lektura ma istotne znaczenie zarówno dla efektów nauczania, jak i wychowania.

Zatem co daje nam czytanie? Dlaczego warto czytać książki?

Czytanie m.in. pomaga odnieść sukces w szkole:

  • czytanie rozwija myślenie, język i słownictwo - czytając uczymy się poprawnej ortografii, gramatyki, interpunkcji, kształtujemy własny styl pisania;
  • poszerza naszą wiedzę o innych krajach, historii, przyrodzie, o wszystkim, co nas interesuje – czyli im więcej czytamy = tym więcej wiemy;
  • poprawia pamięć, skupienie i koncentrację - podczas czytania książek w mózgu tworzą się nowe synapsy, a te istniejące się wzmacniają. Dzięki czytaniu nasza pamięć pozostaje w dobrej kondycji i zaczyna sprawniej pracować;
  • wzbogaca słownictwo - podczas czytania książek napotykamy nowe słowa. W ten sposób rozwijamy swoje zdolności językowe.

Oprócz tego , że czytanie pomaga osiągnąć sukces w szkole, pomaga także osiągnąć sukces w życiu.

  • pozwala na samokształcenie po skończeniu szkoły;
  • redukuje stres - według badań czytanie książek redukuje poziom stresu najskuteczniej ze wszystkich czynności - bardziej niż słuchanie muzyki czy pójście na spacer;
  • rozwija inteligencję i pewność siebie;
  • kształtuje osobowość - pozwala czytelnikowi na bycie ze sobą, poznanie swoich myśli, uczuć i tożsamości. Książka jest dla nastolatka źródłem wzorców osobowych oraz postaw życiowych;
  • stymuluje mózg - warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. Badania wykazały, iż mole książkowe mają 2,5 raza mniejszą szansę na rozwój choroby Alzheimera, czytanie spowalnia także starczą demencję.

Ciekawostka - Co łączy tzw. ludzi sukcesu – wpływowych, sławnych, kreatywnych? Studiując ich biografie, znaleźć można kilka recept na sukces: ciężką pracę, upór, talent, trochę szczęścia.

Jednak niezależnie, czy mowa o najbogatszych ludziach świata, sławnych artystach, sportowcach, właścicielach największych firm czy wynalazcach, większość z nich ma jedną wspólną cechę: czytają dużo książek.

Warto podkreślić, że czytanie jest świetną zabawą!

Książki mogą nam zaoferować świetną zabawę, ale także różnego rodzaju emocje – od strachu po wzruszenie.

Podróż w świat wyobraźni daje wytchnienie i tak potrzebną współczesnej młodzieży ciszę, zwłaszcza po zbyt długim oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze.

I teraz najważniejsze pytanie - jak zachęcić młodzież do czytania? Przede wszystkim:

- nie zmuszajmy,

- dobierzmy odpowiednią tematykę, pod kątem zainteresowań,

- inspirujmy się filmami i serialami, które aktualnie są popularne, a są ekranizacjami książek,

- nie oczekujmy zbyt wiele,

- nie traktujmy czytania jako kary,

- nie narzucajmy książek z naszej młodości,

- budujmy przyjemne skojarzenia wiążące się z czytaniem.

Podsumowując - czytanie książek ma wiele zalet. Pamiętajmy - nie rodzimy się z potrzebą czytania - tą potrzebę się nabywa. Dzieci i młodzież, którym od najmłodszych lat zaszczepimy miłość do książek będą czytać w przyszłości.


opracowanie:
mgr Agata Hajdas
Biblioteka Szkolna


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym!

  Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej ogłasza konkurs fotograficzny „Przyłapani na czytaniu”. Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów szkoły. Tematem ocenianych fotografii jest czytanie, a dokładniej osoba „przyłapana” na czytaniu. Na zdjęciu należy uchwycić osoby czytające książki w różnych miejscach i sytuacjach (siebie, rodzeństwo, rodziców lub znajomych). Fotografie należy przesłać w wersji elektronicznej (w plikach jpg lub png) na adres: biblioteka.zsdt@gmail.com.   W e-mailu należy wpisać swoje imię i nazwisko, klasę oraz tytuł pracy.  Dodatkowo należy dołączyć oświadczenia dot. wykorzystania i przetwarzania wizerunku - Załącznik nr 1 do Regulaminu. Termin nadsyłania prac: do  27 października 2023 roku. Zdjęcia konkursowe zostaną udostępnione na profilu Facebook ZS Baczyński Dąbrowa Tarnowska, gdzie będzie można głosować poprzez polubienie. Spośród fotografii z największą liczb

Polecamy nowości książkowe zakupione w ramach NPRCz 2.0!

  Biblioteka Szkolna zakupiła książki w ramach dotacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” Priorytet 3. Dzięki uzyskanym środkom finansowym nasze zbiory powiększyły się o 426 pozycji. Zakupiliśmy nowości wydawnicze z zakresu psychologii, rozwoju osobistego, literaturę młodzieżową, literaturę obyczajową, kryminały, fantastykę, książki historyczne oraz uzupełniliśmy lektury szkolne. Poniżej znajduje się pełna lista zakupionych książek. Zachęcamy nauczycieli, rodziców i uczniów do wypożyczania naszych nowych zbiorów! Psychologiczne, motywacja, rozwój osobisty Bątkiewicz-Brożek Joanna "Moja misja trwa. Jezu, Ty się tym zajmij! Część 2 Carnegie Dale "Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi" Clear James "Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty" DeMarco MJ "Unscripted: Życie, wolność, przedsiębiorczość" Goggins David "Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu" G

Czytaliśmy "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

  Dnia 29 września 2023 roku obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką tego wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży, Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r.  Najważniejszymi odbiorcami tej akcji są dzieci i młodzież, ponieważ czytanie na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo oraz pobudza wyobraźnię. Z tej okazji w Zespole Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, w nawiązaniu do Narodowego Czytania, zorganizowano spotkanie, podczas którego czytaliśmy "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.  Powieść powstała 23 lata po powstaniu styczniowym, ale jej przesłanie jest aktualne do dzisiaj. Autorka podkreśla, że każdy naród ma prawo do wolności, suwerenności i tożsamości.  Do głośnego czytania tego dzieła zostali zaangażowani przedstawiciele Dyrekcji, Grona Pedagogicznego, Nauczycieli w stanie spoczynku i uczniów, reprezentujących społeczność n