Przejdź do głównej zawartości

Stanisław Wyspiański – czwarty wieszcz.

Dzisiaj - 28 listopada mija 115 rocznica śmierci Stanisława Wyspiańskiego.

Józef Mehoffer mówił o nim „człowiek-zjawisko”. Wyspiański malował, pisał dramaty, tworzył rzeźby, scenografie i witraże, a okazjonalnie projektował meble.

Wyspiański może przywodzić na myśl wszechstronnego humanistę doby renesansu. Trudno znaleźć artystę, który wykazywałby tyle talentów. I to zdawałoby się tak odległych od siebie. Niewielu jest wybitnych malarzy, którzy są jednocześnie wybitnymi pisarzami, i na odwrót. A Wyspiańskiemu udawało się realizować i brylować w obu tych dziedzinach. Sięgał także do innych. Potrzebował i słów, i obrazów, i innych form artystycznych, aby wyrażać to, co działo się w jego wyobraźni. Trafnie przedstawił go Tadeusz Boy-Żeleński, pisząc:

"Wśród całej fenomenalnej twórczości Wyspiańskiego najdziwniejszym fenomenem jest z pewnością on sam. On sam był nieporównaną koncepcją twórczą, którą kaprys przyrody rzucił nam (skąd nam właśnie?) niby dla pokazania, jak wygląda istota z zakresu innych możliwości Bytu; jak na przykład wyglądać by mógł święty, gdyby był równocześnie w każdym włóknie duszy artystą oraz bardzo przenikliwym i nieraz bardzo złośliwym człowiekiem".



Ciekawostki o Stanisławie Wyspiańskim

Wszechstronny artysta

Wyspiański był jednym z najbardziej wszechstronnych artystów swojego pokolenia. Oprócz malowania zajmował się pisaniem – poezji i dramatów – reżyserią, scenografią, tworzeniem witraży i elewacji, architekturą budowlaną i wnętrz oraz projektowaniem mebli.

Artysta z powołania

Stanisław Wyspiański miał bardzo dobre warunki do tego, żeby stać się artystą. Urodził się w Krakowie, mieście sztuki, a jego ojciec był rzeźbiarzem. Stanisław studiował m.in. na Akademii Sztuk Pięknych, gdzie jednym z jego nauczycieli był Jan Matejko. Wraz z nim Wyspiański pracował przy renowacji kościoła Mariackiego.

Widok na Kopiec Kościuszki

Jedna z pracowni Wyspiańskiego znajdowała się na ulicy Krowoderskiej. Z okna mieszkania pochodzą słynne widoki na Kopiec Kościuszki uwiecznione na obrazach malarza. Znajomi Wyspiańskiego dziwili się, dlaczego artysta na swoją pracownię wybrał miejsce tak oddalone od centrum. Dziś róg Krowoderskiej i Alei Trzech Wieszczy mieści się w ścisłym centrum miasta. Przeszło sto lat temu, co widać na obrazach Wyspiańskiego, znajdował się praktycznie w szczerym polu.

Wawel Akropolis

W zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie znajduje się makieta stworzona według koncepcji Wyspiańskiego, przedstawiająca alternatywną wersję rozbudowy Zamku Królewskiego na Wawelu. Projekt o roboczej nazwie Wawel Akropolis zakładał stworzenie na wzgórzu wawelskim m.in. siedziby Sejmu, Senatu, Muzeum Narodowego i dużego stadionu widowiskowo-sportowego. Całość wzorowana była na antycznych wzorcach państw-miast.

Stypendium

Dzięki stypendium za wybitne osiągnięcia podczas studiów Stanisław Wyspiański miał okazję podróżować po świecie – spędził trzy lata we Francji, a przy okazji zwiedził m.in. Włochy, Szwajcarię i Austrię.

Wesele

„Wesele” – dzieło Wyspiańskiego – uznawane jest za najważniejszy polski dramat XX wieku, perfekcyjnie obnażający polskie cechy narodowe, sytuację polityczną, ekonomiczną i społeczną lat, w których tworzył artysta. „Wesele” było wielokrotnie wystawiane przez wybitnych polskich reżyserów. Wśród adaptacji filmowych trzeba wymienić ekranizację Andrzeja Wajdy z 1972 roku oraz teatralną, eksperymentalną inscenizację w reżyserii Jana Klaty z Anną Dymną, Janem Peszkiem i Anną Radwan w obsadzie oraz muzyką black metalowego zespołu Furia graną na żywo.

Potomek Wyspiańskiego

Polski raper Sokół, założyciel WWO – jednej z najbardziej znanych formacji hip-hopowych w Polsce – jest praprawnukiem Wyspiańskiego. Sokół wielokrotnie odwoływał się do twórczości swojego przodka, najbardziej znaną adaptacją wiersza Wyspiańskiego jest utwór „Niech nikt nad grobem mi nie płacze” z albumu „Poeci”.


Rada Miasta Krakowa

Oprócz zajmowania się sztuką Stanisław Wyspiański angażował się też politycznie. W 1905 roku został wybrany do Rady Miasta Krakowa. Niestety nie wypełnił mandatu do końca – dwa lata później zmarł.

Przedwczesna śmierć

Dorobek artystyczny Wyspiańskiego jest imponujący. Artysta pozostawił po sobie setki szkiców, obrazów, witraży, projektów, kilkanaście dramatów oraz bardzo dużo notatek i zapisków. Aż trudno uwierzyć, że żył zaledwie 38 lat. W 1907 roku zmarł na kiłę, która w tamtych czasach była nieuleczalną chorobą. Artysta został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce.


[Źródło: https://czytajpl.pl/2019/01/15/stanislaw-wyspianski-ciekawostki-o-autorze-wesela/, https://ciekawostkihistoryczne.pl/2022/05/08/wyspianski-czwarty-wieszcz/]

opracowanie:
Biblioteka Szkolna
mgr Małgorzata Zielińska
mgr Agata Hajdas


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym!

  Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej ogłasza konkurs fotograficzny „Przyłapani na czytaniu”. Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów szkoły. Tematem ocenianych fotografii jest czytanie, a dokładniej osoba „przyłapana” na czytaniu. Na zdjęciu należy uchwycić osoby czytające książki w różnych miejscach i sytuacjach (siebie, rodzeństwo, rodziców lub znajomych). Fotografie należy przesłać w wersji elektronicznej (w plikach jpg lub png) na adres: biblioteka.zsdt@gmail.com.   W e-mailu należy wpisać swoje imię i nazwisko, klasę oraz tytuł pracy.  Dodatkowo należy dołączyć oświadczenia dot. wykorzystania i przetwarzania wizerunku - Załącznik nr 1 do Regulaminu. Termin nadsyłania prac: do  27 października 2023 roku. Zdjęcia konkursowe zostaną udostępnione na profilu Facebook ZS Baczyński Dąbrowa Tarnowska, gdzie będzie można głosować poprzez polubienie. Spośród fotografii z największą liczb

Polecamy nowości książkowe zakupione w ramach NPRCz 2.0!

  Biblioteka Szkolna zakupiła książki w ramach dotacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” Priorytet 3. Dzięki uzyskanym środkom finansowym nasze zbiory powiększyły się o 426 pozycji. Zakupiliśmy nowości wydawnicze z zakresu psychologii, rozwoju osobistego, literaturę młodzieżową, literaturę obyczajową, kryminały, fantastykę, książki historyczne oraz uzupełniliśmy lektury szkolne. Poniżej znajduje się pełna lista zakupionych książek. Zachęcamy nauczycieli, rodziców i uczniów do wypożyczania naszych nowych zbiorów! Psychologiczne, motywacja, rozwój osobisty Bątkiewicz-Brożek Joanna "Moja misja trwa. Jezu, Ty się tym zajmij! Część 2 Carnegie Dale "Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi" Clear James "Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty" DeMarco MJ "Unscripted: Życie, wolność, przedsiębiorczość" Goggins David "Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu" G

Czytaliśmy "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

  Dnia 29 września 2023 roku obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką tego wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży, Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r.  Najważniejszymi odbiorcami tej akcji są dzieci i młodzież, ponieważ czytanie na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo oraz pobudza wyobraźnię. Z tej okazji w Zespole Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, w nawiązaniu do Narodowego Czytania, zorganizowano spotkanie, podczas którego czytaliśmy "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.  Powieść powstała 23 lata po powstaniu styczniowym, ale jej przesłanie jest aktualne do dzisiaj. Autorka podkreśla, że każdy naród ma prawo do wolności, suwerenności i tożsamości.  Do głośnego czytania tego dzieła zostali zaangażowani przedstawiciele Dyrekcji, Grona Pedagogicznego, Nauczycieli w stanie spoczynku i uczniów, reprezentujących społeczność n