Przejdź do głównej zawartości

Annie Ernaux laureatką literackiej Nagrody Nobla za rok 2022!

 

Francuzka Annie Ernaux otrzymała Literacką Nagrodę Nobla 2022 - poinformowała Akademia Szwedzka. Wyróżnienie przyznano za "odwagę i kliniczną ostrość, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia pamięci osobistej". "W twórczości bezustannie i pod różnymi kątami przygląda się życiu naznaczonemu licznymi problemami związanymi z płcią, językiem i klasą społeczną" - dodała Akademia.

Annie Ernaux, urodzona w 1940 roku, tworzy krótkie, autobiograficzne powieści, w których analizuje emocje człowieka. Pojawiają się w nich również motywy feministyczne.

Zadebiutowała w 1974 roku i od tego czasu napisała ponad 20 książek. Za przełomowy moment w jej karierze uznaje się wydanie powieści "La place" i "Une femme", w których opisała życie i śmierć rodziców.

Nobel to nie pierwszy laur w karierze Ernaux. W 1984 roku otrzymała Nagrodę Renaudot, a pięć lat temu - Nagrodę im. Marquerite Yourcenar.

Z kolei w 2019 roku jej powieść "Les Années" weszła na krótką listę tytułów nominowanych do Nagrody The Man Booker International.

Akademii Szwedzkiej nie udało się skontaktować z noblistką przed ogłoszeniem werdyktu. Ernaux dowiedziała się, że otrzymała prestiżowe wyróżnienie od dziennikarza.

- Nie! Naprawdę? - zareagowała.

Jak przekazała szwedzka agencja TT, Francuzka pracowała od rana i chociaż słyszała telefon, nie odebrała go.

Literacka Nagroda Nobla

Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 121 lat i w tym czasie wyróżniono nią 118 osób. Decyzję o tym, kto ją otrzyma, podejmuje Akademia Szwedzka - taka była wola fundatora nagrody, przemysłowca i wynalazcy dynamitu Alfreda Nobla.

Pierwszym, który otrzymał literackiego Nobla, był francuski poeta Sully Prudhomme. Stało się to w 1901 roku, a cztery lata później wyróżnienie otrzymał Polak Henryk Sienkiewicz.

Wśród naszych rodaków nagrodzonych tym Noblem są również Władysław Reymont (1924), Czesław Miłosz (1980), Wisława Szymborska (1996) oraz Olga Tokarczuk (za 2018, przyznana w 2019).

Każdemu laureatowi wręczany jest złoty medal z wizerunkiem fundatora nagrody i specjalnie kaligrafowany dyplom. Przy tym wszystkim przewidziana jest także nagroda pieniężna - przez lata jej wysokość wynosiła 1 mln koron szwedzkich (czyli prawie 447 tys. zł), ale w 2020 roku Fundacja Noblowska podniosła tę sumę do 10 mln koron.

[Źródło: https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-10-06/literacka-nagroda-nobla-2022-laureatka-annie-ernaux, https://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114528,28987085,literacka-nagroda-nobla-2022-przyznana-wygrywa.html]



oprac.:
Biblioteka Szkolna
mgr Małgorzata Zielińska
mgr Agata Hajdas

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Godziny otwarcia Biblioteki Szkolnej

Biblioteka szkolna jest czynna  od poniedziałku do piątku  w godzinach 8:00-16:00.  Zachęcamy do korzystania  z bogatego księgozbioru biblioteki. Uczniowie mogą na miejscu skorzystać nie tylko z wypożyczalni książek, ale również z czytelni. W zbiorach bibliotecznych znajdują się lektury, literatura piękna, nowości wydawnicze oraz literatura z dziedzin: historii, geografii, biologii, pedagogiki, metodyki nauczania, materiały do nauki języków obcych, czasopisma. Biblioteka dysponuje także działem zbiorów audiowizualnych, w którym znajdują się ekranizacje lektur szkolnych, filmy edukacyjne oraz audiobooki.  e-mail:  biblioteka.zsdt@gmail.com Nasza Biblioteka Szkolna - prezentacja

Biblioteka Szkolna ogłasza konkurs o Patronie Szkoły!

  Z okazji zbliżającej się 104. rocznicy urodzin Patrona Szkoły oraz w związku z obchodami 100-rocznicy Szkolnictwa Zawodowego w Dąbrowie Tarnowskiej Biblioteka Szkolna organizuje konkurs wiedzy pt.: „Życie i twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”. CELE KONKURSU: - popularyzacja twórczości i biografii Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, - pogłębianie wiedzy historycznej i rozwijanie zainteresowań uczniów historią Polski i jej stolicy - Warszawy, - propagowanie postaw patriotycznych, - uczczenie stuletniej tradycji kształcenia zawodowego. ZASADY KONKURSU: 1. Uczestników konkursu obowiązuje znajomość biografii i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. 2. Wiadomości o poecie można znaleźć: - w książce „Nasza szkoła, nasze dzieje…” p. Bożeny Nadolskiej-Walus, - w Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Kamil_Baczy%C5%84ski , - na stronie Culture.pl https://culture.pl/pl/tworca/krzysztof-kamil-baczynski . 3. Ponadto prosimy o zapoznanie s...

Startujemy z CZYTAJ PL 2024!

  Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w kraju, a być może także i na świecie. Już od dziesięciu lat czytelnicy biją kolejne rekordy popularności udowadniając, że akcja Czytaj PL jest jednym z najważniejszych wydarzeń wspierających kulturę w Polsce. Jak co roku do akcji włącza się także nasza Biblioteka Szkolna. W zeszłorocznej edycji Czytaj PL wzięło udział ponad 60 000 osób, które wypożyczyły ponad książkowe bestsellery prawie 170 000 razy. Nigdy dotąd Polacy nie czytali tak dużo i tak chętnie! Nie ma zatem wątpliwości, że poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko. Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery. Tegoroczna lista lektur jest niezwykle bogata, a formuła akcji uproszczona. 18 starannie w...