Przejdź do głównej zawartości

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Od 1995 r. 23 kwietnia w ponad 100 krajach na całym świecie obchodzimy wyjątkowe i niepowtarzalne święto książek i miłośników literatury - Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony przez UNESCO w celu promocji literatury, popularyzacji czytelnictwa i zwiększania świadomości o prawach związanych z tzw. własnością intelektualną autorów. Od 2001 r. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest jednocześnie dniem, w którym ustanawiana jest Światowa Stolica Książki, czyli miasto, które w ocenie UNESCO wyróżnia się spośród kandydujących do tego miana najlepiej przygotowanym programem promującym czytelnictwo i literaturę. Pierwszym miastem wyróżnionym tym tytułem był Madryt, natomiast w 2016 r. uhonorowano Wrocław - pierwsze i jak do tej pory jedyne polskie miasto z takim wyróżnieniem.

Dzisiejsza bohaterka - książka ma wiele postaci: e-book, audiobook i tradycyjna, papierowa wersja pachnąca drukiem i szeleszcząca papierem przekładanych kart. Pomimo cyfryzacji i rozwoju branży e-booków, Polacy nadal chętniej sięgają właśnie po nią niż po jej cyfrowe odpowiedniki. Według opublikowanych przez Bibliotekę Narodową badań stanu czytelnictwa w Polsce, jako najczęściej podawane źródła pozyskiwania książek Polacy wskazują natomiast samodzielne zakupy, wypożyczenie od znajomych oraz książki na prezent.

Jaka jest historia książki? Jaka jest historia druku? Kiedy wydrukowano pierwszą książkę?

W którym roku wynaleziono druk?

Pomimo że pierwsze drukarnie powstały już w średniowieczu, znany dzisiaj druk wynaleziono w 1448 r. - wówczas powstała metalowa czcionka ruchoma. To stosowana do dzisiaj czcionka drukarska, czyli metalowy lub drewniany prostopadłościan z wyrytą na jednej z podstaw pojedynczą literą. 

Historia druku

Przez wieki jedynym sposobem rozpowszechniania informacji pisemnych było pismo odręczne na tkaninie, papirusie, pergaminie. Książki nie powstałyby zatem bez dwóch kluczowych wynalazków: papieru wynalezionego w roku 105 oraz technologii druku za pomocą ruchomej metalowej czcionki wynalezionej w roku 1448. Wynalazcą ruchomej czcionki drukarskiej był Johannes Gutenberg, niemiecki typograf z Moguncji nad Renem. To jego wynalazek zrewolucjonizował druk i znacząco obniżył koszty produkcji książek - wraz z wynalezieniem technologii druku, która pozwalała na wykonywanie wielu egzemplarzy tekstu na materiale bazowym (np. papierze), nastąpiła popularyzacja książek oraz rozpowszechnienie, rozwój i uprzemysłowienie druku.

Biblia Gutenberga

Pierwszą książką, która została wydrukowana z wykorzystaniem ruchomej czcionki była Biblia Gutenberga. Jej druk miał miejsce w latach 1452-1455. Spośród około 150 wydrukowanych egzemplarzy do dziś przetrwało 48 - jeden z nich znajduje się w zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie. Wraz z popularyzacją druku i obniżeniem kosztów produkcji i korekty książek zaczęto drukować różne rodzaje i formaty książek i pracować nad rodzajami czcionek.


[Źródło: https://ksiegarnia-tuliszkow.pl/swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich]

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - Prezentacja

To zrozumieją osoby, które kochają książki...

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym!

  Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej ogłasza konkurs fotograficzny „Przyłapani na czytaniu”. Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów szkoły. Tematem ocenianych fotografii jest czytanie, a dokładniej osoba „przyłapana” na czytaniu. Na zdjęciu należy uchwycić osoby czytające książki w różnych miejscach i sytuacjach (siebie, rodzeństwo, rodziców lub znajomych). Fotografie należy przesłać w wersji elektronicznej (w plikach jpg lub png) na adres: biblioteka.zsdt@gmail.com.   W e-mailu należy wpisać swoje imię i nazwisko, klasę oraz tytuł pracy.  Dodatkowo należy dołączyć oświadczenia dot. wykorzystania i przetwarzania wizerunku - Załącznik nr 1 do Regulaminu. Termin nadsyłania prac: do  27 października 2023 roku. Zdjęcia konkursowe zostaną udostępnione na profilu Facebook ZS Baczyński Dąbrowa Tarnowska, gdzie będzie można głosować poprzez polubienie. Spośród fotografii z największą liczb

Godziny otwarcia Biblioteki Szkolnej

Biblioteka szkolna jest czynna  od poniedziałku do piątku  w godzinach 8:00-16:00.  Zachęcamy do korzystania  z bogatego księgozbioru biblioteki. Uczniowie mogą na miejscu skorzystać nie tylko z wypożyczalni książek, ale również z czytelni. W zbiorach bibliotecznych znajdują się lektury, literatura piękna, nowości wydawnicze oraz literatura z dziedzin: historii, geografii, biologii, pedagogiki, metodyki nauczania, materiały do nauki języków obcych, czasopisma. Biblioteka dysponuje także działem zbiorów audiowizualnych, w którym znajdują się ekranizacje lektur szkolnych, filmy edukacyjne oraz audiobooki.  e-mail:  biblioteka.zsdt@gmail.com Nasza Biblioteka Szkolna - prezentacja

Polecamy nowości książkowe zakupione w ramach NPRCz 2.0!

  Biblioteka Szkolna zakupiła książki w ramach dotacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” Priorytet 3. Dzięki uzyskanym środkom finansowym nasze zbiory powiększyły się o 426 pozycji. Zakupiliśmy nowości wydawnicze z zakresu psychologii, rozwoju osobistego, literaturę młodzieżową, literaturę obyczajową, kryminały, fantastykę, książki historyczne oraz uzupełniliśmy lektury szkolne. Poniżej znajduje się pełna lista zakupionych książek. Zachęcamy nauczycieli, rodziców i uczniów do wypożyczania naszych nowych zbiorów! Psychologiczne, motywacja, rozwój osobisty Bątkiewicz-Brożek Joanna "Moja misja trwa. Jezu, Ty się tym zajmij! Część 2 Carnegie Dale "Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi" Clear James "Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty" DeMarco MJ "Unscripted: Życie, wolność, przedsiębiorczość" Goggins David "Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu" G