Przejdź do głównej zawartości

Literacka Nagroda Nobla 2021 dla Abdulrazaka Gurnaha


Szwedzka Akademia jako tegorocznego noblistę z dziedziny literatury wskazała Abdulrazaka Gurnaha, anglojęzycznego pisarza urodzonego w Tanzanii.

Abdulrazak Gurnah urodził się w 1948 roku na Zanzibarze. W 1968 r. wyjechał na studia do Wielkiej Brytanii, gdzie mieszka do dziś. Wykładał na Uniwersytecie w Kent, gdzie zajmował się głównie literaturą postkolonialną. W dorobku ma dziesięć powieści i jeden zbiór opowiadań. Żadna z jego książek nie została dotychczas wydana w polskim przekładzie.

Największą popularność jako pisarz zdobył na przełomie wieków. Napisał wtedy swoje najgłośniejsze powieści: „Paradise” („Raj”) z 1994 r., „By the Sea” („Nad morzem”) z 2001 r. oraz „Desertion” („Opuszczenie”) z 2005 r. Za „Paradise” był nawet nominowany do nagrody Bookera, a ponadto w 2016 r. zasiadał w jej jury.

„W swej twórczości Abdulrazak Gurnah przygląda się doświadczeniu uchodźcy, skupia się na jego tożsamości, świadomości i samoocenie. Bohaterowie tych książek są rozdarci pomiędzy kulturami, kontynentami, pomiędzy życiem jakie mieli, i tym które ich czeka. Ten stan wprawia ich w nieustanne poczucie niestabilności i rozchwiania, którego nigdy nie potrafią się pozbyć” – pisała o laureacie Szwedzka Akademia.

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury

W tym roku poznaliśmy 118 laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W ubiegłym roku Fundacja Noblowska zdecydowała o podniesieniu wartości tegorocznej nagrody pieniężnej o 1 mln koron i teraz wynosi 10 mln koron. Jest to równowartość 950 tys. euro. Swoją decyzję motywowała poprawą stanu finansów fundacji oraz wolę utrzymania prestiżu Nagrody Nobla.

Warto przypomnieć, że w wyniku skandalu w Akademii Szwedzkiej, w 2018 roku nie wyłoniono laureata. Następstwem tej decyzji, w ubiegłym roku ogłoszony został podwójny werdykt – wyróżnienie otrzymali Olga Tokarczuk (za rok 2018) i Peter Handke (za rok 2019).

[Źródło: https://woblink.com/blog/abdulrazak-gurnah-laureatem-nagrody-nobla-w-dziedzinie-literatury-2021/https://www.rp.pl/literatura/art18992481-abdulrazak-gurnah-kim-jest-laureat-literackiej-nagrody-nobla-2021]

Literacka Nagroda Nobla 2021 przyznana -
materiał naTemat.pl


opracowanie:
Biblioteka Szkolna
mgr Małgorzata Zielińska
mgr Agata Hajdas

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym!

  Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej ogłasza konkurs fotograficzny „Przyłapani na czytaniu”. Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów szkoły. Tematem ocenianych fotografii jest czytanie, a dokładniej osoba „przyłapana” na czytaniu. Na zdjęciu należy uchwycić osoby czytające książki w różnych miejscach i sytuacjach (siebie, rodzeństwo, rodziców lub znajomych). Fotografie należy przesłać w wersji elektronicznej (w plikach jpg lub png) na adres: biblioteka.zsdt@gmail.com.   W e-mailu należy wpisać swoje imię i nazwisko, klasę oraz tytuł pracy.  Dodatkowo należy dołączyć oświadczenia dot. wykorzystania i przetwarzania wizerunku - Załącznik nr 1 do Regulaminu. Termin nadsyłania prac: do  27 października 2023 roku. Zdjęcia konkursowe zostaną udostępnione na profilu Facebook ZS Baczyński Dąbrowa Tarnowska, gdzie będzie można głosować poprzez polubienie. Spośród fotografii z największą liczb

Polecamy nowości książkowe zakupione w ramach NPRCz 2.0!

  Biblioteka Szkolna zakupiła książki w ramach dotacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” Priorytet 3. Dzięki uzyskanym środkom finansowym nasze zbiory powiększyły się o 426 pozycji. Zakupiliśmy nowości wydawnicze z zakresu psychologii, rozwoju osobistego, literaturę młodzieżową, literaturę obyczajową, kryminały, fantastykę, książki historyczne oraz uzupełniliśmy lektury szkolne. Poniżej znajduje się pełna lista zakupionych książek. Zachęcamy nauczycieli, rodziców i uczniów do wypożyczania naszych nowych zbiorów! Psychologiczne, motywacja, rozwój osobisty Bątkiewicz-Brożek Joanna "Moja misja trwa. Jezu, Ty się tym zajmij! Część 2 Carnegie Dale "Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi" Clear James "Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty" DeMarco MJ "Unscripted: Życie, wolność, przedsiębiorczość" Goggins David "Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu" G

Czytaliśmy "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

  Dnia 29 września 2023 roku obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką tego wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży, Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r.  Najważniejszymi odbiorcami tej akcji są dzieci i młodzież, ponieważ czytanie na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo oraz pobudza wyobraźnię. Z tej okazji w Zespole Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, w nawiązaniu do Narodowego Czytania, zorganizowano spotkanie, podczas którego czytaliśmy "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.  Powieść powstała 23 lata po powstaniu styczniowym, ale jej przesłanie jest aktualne do dzisiaj. Autorka podkreśla, że każdy naród ma prawo do wolności, suwerenności i tożsamości.  Do głośnego czytania tego dzieła zostali zaangażowani przedstawiciele Dyrekcji, Grona Pedagogicznego, Nauczycieli w stanie spoczynku i uczniów, reprezentujących społeczność n