Przejdź do głównej zawartości

180 lat temu urodziła się Eliza Orzeszkowa

Pisarka, publicystka, działaczka społeczna, której powieści dają bogaty obraz życia społecznego epoki, panujących wówczas idei, wierzeń, rozterek i klęsk. Przetłumaczone zostały na blisko 20 języków, szczególną poczytnością cieszyły się przekłady rosyjski i szwedzki.

Życiorys

Eliza Orzeszkowa, z domu Korwin-Pawłowska, urodziła się 6 czerwca 1841 roku w Miłkowszczyźnie. Była pisarką nurtu pozytywistycznego tworząc pod pseudonimem E.O., Bąk, Li...ka i Gabriela Litwinka. Pochodziła z zamożnej rodziny herbu Korwin. Jej ojcem był Benedykt Pawłowski, adwokat, natomiast matką Franciszka Kamieńska. Już w dzieciństwie fascynowała się literaturą, bardzo dużo czytała i w tym też okresie powstały jej pierwsze utwory. Edukację rozpoczęła u sakramentek w Warszawie, tam też poznała Marię Konopnicką. Wyjechała tam wraz z babcią, gdy miała dwanaście lat. W 1855 roku do Warszawy przyjechała także Maria Wasiłowska, która stała się najbliższą przyjaciółką dziewczynki. Wspólnie recytowały zakazane wiersze Mickiewicza. Ich talent zauważył Ignacy Kowalewski, znakomity nauczyciel. W 1857 roku Eliza zakończyła naukę u sióstr i zamieszkała z matką i jej mężem, Widackim, w Grodnie. Mając niespełna siedemnaście lat, 21 stycznia 1858 roku wyszła za mąż za Piotra Orzeszkę, który był dalekim kuzynem ojczyma dziewczyny. Młode małżeństwo zamieszkało w majątku Piotra w Ludwinowie. W roku 1862 Orzeszkowa opuściła dom i wyjechała do stolicy. Pod wpływem patriotycznych kazań rabina Markusa Jastrowa podjęła hasło asymilacji Żydów. Przez okres powstania przebywała ponownie w Ludwinowie, gdzie pomagała powstańcom, między innymi Romualdowi Trauguttowi. Swój udział w powstaniu opisała później w „Gloria victis” („Chwała zwyciężonym”). W 1863 roku mąż Elizy został aresztowany, a w dwa lata później zesłany na Sybir do guberni permskiej. Orzeszkowa nie pojechała z mężem, lecz powróciła do Miłkowszczyzny. Gdy mąż powrócił do Warszawy w wyniku amnestii nie wróciła do niego. W 1869 roku uzyskała unieważnienie małżeństwa. Starała się o nie już w czasie pobytu męża na zesłaniu. W 1870 roku sprzedała majątek rodziców w Miłkowszczyźnie i zamieszkała w Grodnie. W tym czasie powstały utwory o charakterze tendencyjnym: „Marta”, „Pan Graba”, „Meir Ezofowicz”, „Kilka uwag nad powieścią”, „Listy o literaturze”. Następnie Orzeszkowa skierowała się w stronę powieści realistycznej. W tym okresie powstał najsłynniejszy z utworów „Nad Niemnem”. Podjęła się również nowego wyzwania. Napisała kilka nowel, w tym na uwagę zasługuje szczególnie „Dobra pani”, „A...B...C...” oraz „Tadeusz”. W 1894 roku Orzeszkowa wyszła za mąż za Stanisława Nahorskiego. Rozpoczęła też współpracę z tygodnikiem „Bluszcz”. W 1896 roku drugi mąż Elizy zmarł na zawał. W 1904 roku została zgłoszona jej kandydatura do Literackiej Nagrody Nobla, jednak nie otrzymała statuetki. Zmarła 18 maja 1910 roku po ciężkiej chorobie serca. Pochowano ją w Grodnie 23 maja.


Ciekawostki

  • Jej utwory przetłumaczone zostały na blisko 20 języków, szczególną poczytnością cieszyły się przekłady rosyjski i szwedzki.

  • Eliza Orzeszkowa znała się i utrzymywała kontakt z Marią Konopnicką.

  • Orzeszkowa zaangażowała się po stronie rozwiązań demokratycznych jakie miały miejsce przeciwko egoizmowi ziemskich posiadaczy – ku niezadowoleniu jej pierwszego męża, na którym jednak Orzeszkowa wymogła zgodę na prowadzenie szkoły dla dzieci wiejskich.

  • Była w czasie Powstania Styczniowego łączniczką partyzantów, odpowiedzialną za zaopatrzenie powstańców w żywność, przewoziła też Romualda Traugutta.

  • Orzeszkowa zdołała przestudiować literaturę XVIII i XIX wieku – nie tylko piękną, również z dziedziny filozofii, socjologii i ekonomii. Twórczość Johna Stuarta Milla, Herberta Spencera, czy też Henry’ego Thomasa Bucle’a była Orzeszkowej dobrze znana.

Literackie ciekawostki - Eliza Orzeszkowa


oprac.:
mgr Małgorzata Zielińska
mgr Agata Hajdas

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Godziny otwarcia Biblioteki Szkolnej

Biblioteka szkolna jest czynna  od poniedziałku do piątku  w godzinach 8:00-16:00.  Zachęcamy do korzystania  z bogatego księgozbioru biblioteki. Uczniowie mogą na miejscu skorzystać nie tylko z wypożyczalni książek, ale również z czytelni. W zbiorach bibliotecznych znajdują się lektury, literatura piękna, nowości wydawnicze oraz literatura z dziedzin: historii, geografii, biologii, pedagogiki, metodyki nauczania, materiały do nauki języków obcych, czasopisma. Biblioteka dysponuje także działem zbiorów audiowizualnych, w którym znajdują się ekranizacje lektur szkolnych, filmy edukacyjne oraz audiobooki.  e-mail:  biblioteka.zsdt@gmail.com Nasza Biblioteka Szkolna - prezentacja

Biblioteka Szkolna ogłasza konkurs o Patronie Szkoły!

  Z okazji zbliżającej się 104. rocznicy urodzin Patrona Szkoły oraz w związku z obchodami 100-rocznicy Szkolnictwa Zawodowego w Dąbrowie Tarnowskiej Biblioteka Szkolna organizuje konkurs wiedzy pt.: „Życie i twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”. CELE KONKURSU: - popularyzacja twórczości i biografii Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, - pogłębianie wiedzy historycznej i rozwijanie zainteresowań uczniów historią Polski i jej stolicy - Warszawy, - propagowanie postaw patriotycznych, - uczczenie stuletniej tradycji kształcenia zawodowego. ZASADY KONKURSU: 1. Uczestników konkursu obowiązuje znajomość biografii i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. 2. Wiadomości o poecie można znaleźć: - w książce „Nasza szkoła, nasze dzieje…” p. Bożeny Nadolskiej-Walus, - w Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Kamil_Baczy%C5%84ski , - na stronie Culture.pl https://culture.pl/pl/tworca/krzysztof-kamil-baczynski . 3. Ponadto prosimy o zapoznanie s...

Startujemy z CZYTAJ PL 2024!

  Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w kraju, a być może także i na świecie. Już od dziesięciu lat czytelnicy biją kolejne rekordy popularności udowadniając, że akcja Czytaj PL jest jednym z najważniejszych wydarzeń wspierających kulturę w Polsce. Jak co roku do akcji włącza się także nasza Biblioteka Szkolna. W zeszłorocznej edycji Czytaj PL wzięło udział ponad 60 000 osób, które wypożyczyły ponad książkowe bestsellery prawie 170 000 razy. Nigdy dotąd Polacy nie czytali tak dużo i tak chętnie! Nie ma zatem wątpliwości, że poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko. Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery. Tegoroczna lista lektur jest niezwykle bogata, a formuła akcji uproszczona. 18 starannie w...