Przejdź do głównej zawartości

"Jeden z nas - to jestem ja..."

 100. Rocznica urodzin 
Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

    Sejm RP ustanowił Krzysztofa Kamila Baczyńskiego jednym z Patronów 2021 roku.

22 stycznia 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jest on jednym z najwybitniejszych przedstawicieli pokolenia Kolumbów, pokolenia, które swoje życie poświęciło Ojczyźnie. Urodził się 22 stycznia 1921 roku w Warszawie. Zginął 4 sierpnia 1944 roku w Powstaniu Warszawskim. Od roku 1992 jest Patronem Naszej Szkoły.

Baczyński, już za życia cieszył się sporym uznaniem zwłaszcza starszych twórców. Powojenna recepcja jego poezji nierozerwalnie związała się z legendą biograficzną, według której Baczyński był modelowym reprezentantem pokolenia Kolumbów. Jego poezja cieszyła się popularnością wśród czytelników i poważaniem badaczy literatury, a sam poeta uważany jest za najwybitniejszego twórcę pokolenia wojennego.

Życie i twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, to swoisty nowy dekalog, zbiór przykazań dla młodych.

Żołnierz, poeta, czasu kurz...”


Biblioteka szkolna zaprasza do czytelni na wystawę poświęconą życiu i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z okazji 100. rocznicy urodzin. Ponadto młodzież może zapoznać się z licznymi artykułami na stronie internetowej szkoły i biblioteki.
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Godziny otwarcia Biblioteki Szkolnej

Biblioteka szkolna jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00.  Zachęcamy do korzystania z bogatego księgozbioru biblioteki. Uczniowie mogą na miejscu skorzystać nie tylko z wypożyczalni książek, ale również z czytelni. W zbiorach bibliotecznych znajdują się lektury, literatura piękna, nowości wydawnicze oraz literatura z dziedzin: historii, geografii, biologii, pedagogiki, metodyki nauczania, materiały do nauki języków obcych, czasopisma. Biblioteka dysponuje także działem zbiorów audiowizualnych, w którym znajdują się ekranizacje lektur szkolnych, filmy edukacyjne oraz audiobooki.  e-mail:  biblioteka.zsdt@gmail.com

Blog Biblioteki Szkolnej

Witamy serdecznie na blogu Biblioteki Zespołu Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej. Będziemy zamieszczać tutaj  nowości biblioteczne,  porady czytelnicze, ciekawe propozycje książkowe, informacje o konkursach. Będą pojawiać się także aktualności ze świata kultury, linki do przydatnych stron internetowych oraz bibliotek cyfrowych. Zapraszamy do regularnego odwiedzania strony!

Akcja Czytaj PL 2020: 12 bestsellerów znowu za darmo!

Wystartowała akcja Czytaj PL 2020,  która potrwa do końca listopada. We wszystkich dotychczasowych edycjach akcji Czytaj PL dotarło z najlepszymi książkami na wszystkie kontynenty świata , do 14 krajów i blisko 1000 miejscowości w Polsce. Rokrocznie angażują się w nią miłośnicy literatury, autorzy, ambasadorzy akcji z liceów oraz włodarze miast i instytucje, którym bliskie jest promowanie czytelnictwa. W 2020 roku akcja opanowała internet, docierając do setek tysięcy czytelników skupionych wokół popularnych serwisów oraz fanpejdży i grup w mediach społecznościowych. Idea tegorocznej odsłony przekornie odwołuje się do przymusu czytania – przy użyciu hasła „znowu czytam” organizatorzy pokazują, że książki można chłonąć w każdej sytuacji.  Jak co roku nasza szkoła również przystąpiła do akcji. Zachęcamy do czytania i słuchania 12 bestsellerów całkowicie za darmo!  Czytaj PL 2020 – lista dostępnych książek: 1. Jakub Ćwiek „Topiel” (Wydawnictwo Marginesy) 2. Wojtek Drewniak „Historia b