Przejdź do głównej zawartości

Jak uczyć się zdalnie? Porady

Nauczanie zdalne będzie nam towarzyszyć jeszcze co najmniej do 3 stycznia 2021 r. Dlatego przygotowaliśmy kilka porad, które pomogą poradzić sobie z tym wyzwaniem. Co zrobić, żeby nauka zdalna była bardziej skuteczna? Jak się zmotywować do nauki? Oto wskazówki:

1. Wydziel odpowiednie miejsce do nauki

Ważne jest wyznaczenie sobie miejsca, które stanie się miejscem nauki. Wybierz miejsce, które najmniej kojarzy ci się z odpoczynkiem, najbardziej motywuje do rozpoczęcia pracy. Nie powinna być to wygodna kanapa albo łóżko, w którym śpisz. Koniecznie zrób porządek na biurku, przygotuj na nim tylko potrzebne do nauki przedmioty. Zadbaj o tło, by móc w każdej chwili połączyć się z nauczycielem na wideo – najlepiej, żeby było neutralne.

Oprócz tego zadbaj o właściwy strój. Pamiętaj, że ubiór wpływa na naszą automotywację. Dla części osób bardzo istotne jest, by ubiór do nauki – nawet tej zdalnej – był choć trochę formalny i różnił się od ubioru, w jakim chodzimy po domu w wolnym czasie np. w weekend.

2. Zrób harmonogram nauki

To bardzo ważny punkt. Zapisz dzień wcześniej lub rano co masz do zrobienia. Zanotuj plan lekcji. Sama świadomość posiadania takiej listy sprawia, że możemy zachować odpowiednią dyscyplinę.

3. Określ godziny nauki i trzymaj się tego

Bez wiedzy kiedy zaczynamy naukę, i kiedy mamy ją skończyć, trudno o właściwą koncentrację. Będziemy się często rozpraszać, robić to, czego nie powinniśmy, rozmawiać, zaglądać do social mediów.

4. Zlikwiduj rozpraszacze

Najlepiej byłoby wyłączyć telefon lub internet, jeśli jednak jest Ci potrzebny do nauki, wyloguj się z rozpraszających aplikacji. Konieczne jest wyłączenie social mediów i odsunięcie innych rzeczy niezwiązanych z nauką, które przeszkadzają w skupieniu się nad określonymi zadaniami.

5. Rób przerwy

Przerwy są bardzo ważne. Warto je także wcześniej zaplanować. W tym czasie możemy zajrzeć do social mediów, wykonać kilka ćwiczeń fizycznych, zatańczyć, wyjść na spacer z psem, zrobić kilka ćwiczeń oddechowych. Lepiej jednak unikać surfowania po sieci, bo wtedy nasz mózg wcale nie odpoczywa. Jeśli jednak musisz, to ogranicz ten czas do minimum. Niezmiernie istotną sprawą podczas przerw jest posiłek.

6. Określ stałe godziny jedzenia

Im lepiej traktujesz swoje ciało i umysł, tym bardziej spektakularne wyniki w nauce osiągniesz. Dlatego zadbaj o odpowiednie, zbilansowane posiłki zawierające niezbędne składniki, witaminy i minerały. Możesz włączyć do diety produkty uznane za „dobre dla mózgu”: zielone warzywa liściaste (takie jak szpinak, sałata, brokuły), orzechy, pestki dyni, łosoś, zdrowe tłuszcze (np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany), owoce (np. borówki, kiwi, pomarańcze), kakao, ciemna czekolada, zioła (np. rozmaryn), a także zielona herbata.

7. Koncentruj się tylko na jednym zadaniu

Jedno zadanie zrobione – robimy następne. Kiedy wykonujemy zadanie, nie odpisujemy na maile, SMSy, nie tworzymy listy zakupów, ani nie rozpoczynamy następnych działań z listy. Chcesz skończyć o czasie? Koncentruj się tylko na jednej rzeczy.

8. Siedź przy otwartym oknie lub często wietrz pokój

Dopływ świeżego powietrza, lub chociaż niedomknięcie okna w chłodniejszy dzień, powoduje, że nasz mózg może się dotlenić i lepiej pracować. Będziemy sprawniej myśleć i szybciej zapamiętywać. Mózg to "tlenożerca”, zużywa aż 20% całego tlenu w organizmie. Niedotlenienie powoduje szybsze zmęczenie i niską koncentrację.

9. Uprzedź domowników

Warto wyjaśnić domownikom, że nauka zdalna tożsama jest z tą w szkole. To, że ktoś siedzi w domu, nie oznacza, że może „w międzyczasie zająć się innymi sprawami”.

Trzymaj się wyznaczonego planu dnia i podziel się nim z domownikami tak, by mogli również dostosować swoje plany. W ten sposób bezboleśnie zrealizujecie codzienne domowe zadania i wspólnie spędzicie czas wolny.


Zapraszamy również do oglądnięcia filmu z radami, które pomogą poradzić sobie z nauką zdalną.

[Źródło: https://kasiakrogulec.pl/jak-pracowac-i-uczyc-sie-zdalnie/; https://mamadu.pl/146459,jak-skutecznie-uczyc-sie-zdalnie-rady-dla-uczniow-i-maturzystow; https://e-pasje.pl/nauka-zdalna-jak-uczyc-sie-online-najefektywniej/]

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Godziny otwarcia Biblioteki Szkolnej

Biblioteka szkolna jest czynna  od poniedziałku do piątku  w godzinach 8:00-16:00.  Zachęcamy do korzystania  z bogatego księgozbioru biblioteki. Uczniowie mogą na miejscu skorzystać nie tylko z wypożyczalni książek, ale również z czytelni. W zbiorach bibliotecznych znajdują się lektury, literatura piękna, nowości wydawnicze oraz literatura z dziedzin: historii, geografii, biologii, pedagogiki, metodyki nauczania, materiały do nauki języków obcych, czasopisma. Biblioteka dysponuje także działem zbiorów audiowizualnych, w którym znajdują się ekranizacje lektur szkolnych, filmy edukacyjne oraz audiobooki.  e-mail:  biblioteka.zsdt@gmail.com Nasza Biblioteka Szkolna - prezentacja

Biblioteka Szkolna ogłasza konkurs o Patronie Szkoły!

  Z okazji zbliżającej się 104. rocznicy urodzin Patrona Szkoły oraz w związku z obchodami 100-rocznicy Szkolnictwa Zawodowego w Dąbrowie Tarnowskiej Biblioteka Szkolna organizuje konkurs wiedzy pt.: „Życie i twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”. CELE KONKURSU: - popularyzacja twórczości i biografii Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, - pogłębianie wiedzy historycznej i rozwijanie zainteresowań uczniów historią Polski i jej stolicy - Warszawy, - propagowanie postaw patriotycznych, - uczczenie stuletniej tradycji kształcenia zawodowego. ZASADY KONKURSU: 1. Uczestników konkursu obowiązuje znajomość biografii i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. 2. Wiadomości o poecie można znaleźć: - w książce „Nasza szkoła, nasze dzieje…” p. Bożeny Nadolskiej-Walus, - w Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Kamil_Baczy%C5%84ski , - na stronie Culture.pl https://culture.pl/pl/tworca/krzysztof-kamil-baczynski . 3. Ponadto prosimy o zapoznanie s...

Startujemy z CZYTAJ PL 2024!

  Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w kraju, a być może także i na świecie. Już od dziesięciu lat czytelnicy biją kolejne rekordy popularności udowadniając, że akcja Czytaj PL jest jednym z najważniejszych wydarzeń wspierających kulturę w Polsce. Jak co roku do akcji włącza się także nasza Biblioteka Szkolna. W zeszłorocznej edycji Czytaj PL wzięło udział ponad 60 000 osób, które wypożyczyły ponad książkowe bestsellery prawie 170 000 razy. Nigdy dotąd Polacy nie czytali tak dużo i tak chętnie! Nie ma zatem wątpliwości, że poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko. Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery. Tegoroczna lista lektur jest niezwykle bogata, a formuła akcji uproszczona. 18 starannie w...